top of page

 

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Sahip olduğu değerleri kurumsal yapısının her aşamasında hayata geçirmek için birçok araç kullanan Şirketimiz, sürdürülebilirlik çalışmalarını daha koordineli bir biçimde yürütmek için Sürdürülebilirlik Kurulu adlı bir platform oluşturmuştur. Sürdürülebilirlik Kurulu raporlamalarını şirketin Genel Müdürüne yapmakta olup faaliyetleri Genel Müdür tarafından desteklenmekte ve gözetilmektedir. Sürdürülebilirlik Kurulunun çalışmaları Genel Müdür vasıtasıyla Yönetim Kuruluna raporlanabilmektedir. Sürdürülebilirlik Kurulunun en fazla odaklandığı alan çevre politikalarının oluşturulması ve çevrenin yönetilmesidir. Bu çerçevede; çevresel etkiler ve iklim değişikliği konularının ve bu kapsamdaki risklerin geniş bir katılımla ve en üst seviyede takip edilmesi amacıyla kurumsal bir yapı kurulmuştur. Şirketimizin ilgili tüm birimleri bu kurula görüşlerini bildirerek katkı sağlamakta, alınan kararlar şirketin en üst seviyedeki icracısı olan Genel Müdür’ün de desteği ve talimatları uygulanmaktadır.

Şirketimizin sürdürülebilirlik anlayışı; doğal kaynakların ve enerjinin verimli kullanımı, emisyonların sürekli izlenmesi, atıkların etkin yönetimi, çevreye uyumlu ürün ve teknoloji geliştirmeyle ilgili ARGE projeleri geliştirilmesi hedefleri gibi çevresel faaliyetlerimizle desteklenmektedir. Şirketimizin çevresel sorumluluk anlayışı, yasal gereklilikleri yerine getirmekle birlikte, çevre performansını sürekli iyileştirecek gönüllü girişimlerde bulunmak ve çevresel yatırımları arttırmak ilkesi üzerine kurulmuştur.

Şirketimizde Çevre Yönetimi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 14001 Çevre Yönetim sistemini içine alan Entegre Yönetim Sistemi içerisinde yürütülmektedir. Sıfır zararlı atık yönünde ilerlemesini sağlayan ZDHC’nin Sürdürülebilir Kimyasal Yönetimi hedeflerini tedarik zincirindeki tüm kimyasal yönetim sistemlerini sürekli iyileştirerek desteklemektedir.

Optima kimya kimyasalları bluesign®, GOTS 5.0 (Global Organic Textile Standard) ve Oeko-tex 100 standartlarının gerekliliklerine uygun üretilirler ve ZDHC MRSL’inde listelenen öncelikli kimyasal gruplarındaki kimyasalları belirlenen sınırların üstünde içermezler.

 

Şirketimiz çevresel etkisini azaltma amaçlı yatırımlarını bir maliyet unsuru olarak görmemektedir. Verimlilik arttırıcı projeleri ile hem çevresel etkisini en aza indirmekte hem de sürdürülebilir karlılığını arttırmaktadır. Bu kapsamda en önemli girdilerimizin başında gelen enerjide verimlilik artırıcı projeler sürekli olarak geliştirilerek birim enerji tüketimimiz ve çevresel etkimiz en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Birim enerji tüketimimiz takip ettiğimiz en önemli göstergelerimizden olup bakım duruşu sebebiyle sürekli olarak iyileşme göstermektedir.

Ulas Osb. Mah. D100 Cad. No:99/1 59930
Ergene – Tekirdag TURKEY

Mail: info@optimakimyevi.com.tr

Tel: +90 282 673 10 33 / 53 / 61 

Fax: +90 282 673 10 59

MENU

SOSYAL MEDYA

  • Linked-IN
  • YouTube
csm_ECO_PASSPORT_09e9413da7.png
zdhc beyaz.png
logo-reach-1-e1575560654648.png
Artboard 1-100.jpg
ISO 14001.jpg
45001 logo print.png
Adsız.png

© 2021 by OPTIMA KİMYA

bottom of page